Dokumentálás

iDevice ikon Tananyag

Dokumentum és feljegyzés

 

A dokumentum és a feljegyzés a minőségirányítási rendszerrel kapcsolatosan megjelenő információk két alapvető formája. A szabvány dokumentumkezelésre vonatkozó szakaszának megfogalmazása szerint a feljegyzések a dokumentumok sajátos típusát jelentik. Mindkettő lehet papír alapú, vagy akár elektronikus is, formai megkötöttség nincs. Különbséget az alábbiak szerint kell tenni közöttük:

  • a dokumentum valamilyen kötelezettséget ír elő,
  • feljegyzés valamilyen eseményt, történést rögzít.

A gyakorlatban nem mindig könnyű elhatárolni a dokumentumokat a feljegyzésekből, azok keveredhetnek is. Az audit eltérés-jelentési lapja (találkozhatunk vele nemmegfelelőségi jelentés néven is) például feljegyzi a tapasztalt nemmegfelelőségeket, ugyanakkor „előírja" azok kijavítását is.

A dokumentálás alapvető célja, hogy ellenőrizhetővé, nyomon követhetővé és visszakereshetővé tegye a működést.

 

ISO 9001 menedzsment modell

A minőségirányítás működési modellje mentén ez nem jelent mást, mint a vevői elégedettség biztosítása érdekében azonosítható legyen, mely területen mi történt. Cél, hogy reklamáció, hiba esetén az okok feltárhatók és megszüntethetők legyenek, így azok ismételten ne forduljanak elő.

A dokumentálásnak nem az a célja, hogy személyes felelősségeket tudjunk keresni, hanem hogy bizonyítsuk, a rendszerünk képes a vevői igényeket kielégíteni!


iDevice ikon Tananyag

Dokumentációs rendszer hierarchiája és mérete

 

Az ISO 9001 szerinti minőségirányítási rendszer dokumentációs rendszerének váza egy piramisként ábrázolható.

Minőségügyi dokumentációs rendszer hierarchiája


 

A piramis csúcsán a minőségpolitika áll, ami átfogóan szabályozza a szervezet működését (külön foglalkozunk a rá vonatkozó követelményekkel).

A Minőségirányítási Kézikönyvet kötelező elkészíteni. Ez tartalmazza:

  • a szervezet vagy érintett egység bemutatását,
  • a sajátos, szervezetnél értelmezett fogalmak magyarázatát,
  • a minőségirányítási rendszer alkalmazási területét, beleértve bármely kizárás részletezését és indoklását,
  • a minőségirányítási rendszerben kialakított dokumentált eljárásokat vagy az azokra való hivatkozást, és
  • a minőségirányítási rendszer folyamatai közötti kölcsönhatások leírását.

 

A második szint a dokumentált eljárásokat tartalmazza. Ezekre kézikönyvet nem kötelező készíteni, önálló dokumentumként vagy a Minőségirányítási Kézikönyv részeként is megjelenhetnek. A szabvány bizonyos területeken előírja a kötelező írásba foglalást, legtöbbször azonban csak szabályozást ír elő (ez nem azonos a dokumentált szabályozással!).

A harmadik szint a munkautasítások és ellenőrzési utasítások szintje. Az utasítások az elvégzendő feladatok egy személyre vagy munkakörre lebontott részei. Az utasítások kidolgozása alapvetően nem a minőségirányítási rendszerhez tartozik, hiszen az általában a működés szabályozásának része. Biztosítani kell azonban, hogy az utasítások egyértelműek és meghatározottak legyenek, így illeszkedjenek az azonosítás, nyomon követés és visszakereshetőség követelményeihez.

A negyedik szint a bizonylatok szintje. Ezek a napi munkavégzés során keletkeznek, néhány kivételtől (például audit eltérés-jelentése) eltekintve nem a minőségirányítás során keletkeznek (például számlák, raktári nyilvántartás stb.). Ugyanakkor ez a szint biztosítja a felső vezetés számára a minőségirányítási rendszerrel kapcsolatos döntések információit is.

 

A minőségirányítási rendszer dokumentációjának terjedelme szervezetenként eltérő lehet attól függően, hogy milyen

  • a szervezet mérete és a tevékenységek típusa,
  • a folyamatok bonyolultsága és kölcsönhatásai, valamint
  • a munkatársak felkészültsége.

iDevice ikon Átgondolnadó

A dokumentáció lehet néhány oldal összesen (ez persze szélsőséges eset), vagy rúghat több ezer oldalra is. Például egy 50 fővel, egy telephelyen működő vállalat, nem túl széles termékkínálattal és tevékenységi körrel a Minőségirányítási Kézikönyvét és eljárásait, utasításai elkészítheti 100-200 oldal terjedelemben. A következőkben példaként bemutatott, 10 fős vállalkozás szabályozása 80 oldal terjedelmű.

A dokumentációs rendszer kiterjedtségére vonatkozó követelményeket könnyen elfelejtik a rendszerépítés során. Gondoljuk át a következőket:

  • Vállalatunk napszámosokat foglalkoztat gyümölcsszedésre. Mindenki számára belső képzést tartunk, feljegyzésekkel, továbbá kisebb „kézikönyvet" (munkautasítást) adunk át az elvégzendő munkáról?
  • Írni-olvasni nem tudókat foglalkoztatunk. Segítünk nekik a termék-összeállítási utasításokkal?
  • Vegyipari vállalkozásunk van. Az operátorokra bízzuk, melyik vegyszerből mennyit öntsenek össze?
  • Minden dolgozónk saját használatú laptopot kap, amit otthon és a cégnél is használnak, közös hálózatra csatlakozva. Van értelme szabályozni, ki mit mikor telepíthet a gépekre?

Ha megválaszoljuk a fenti ­- vagy a gyakorlatban előkerülő hasonló - kérdéseket, új megvilágítást kap a dokumentációs rendszer ésszerű méretének problémája!


iDevice ikon Tananyag

Minőségpolitika, minőségcélok

 

A minőségpolitikára vonatkozó követelmények, hogy:

  • megfeleljen a szervezet céljának,
  • tartalmazza a követelmények teljesítése és a minőségirányítási rendszer eredményességének folyamatos fejlesztése iránti elkötelezettséget,
  • keretet adjon a minőségcélok kitűzéséhez és átvizsgálásához,
  • a szervezeten belül közzé legyen téve és megértsék azt, valamint
  • átvizsgálása megtörténjen a folyamatos megfelelőség érdekében.

 

A minőségcélok biztosítják a minőségirányítási rendszer dinamizmusát. A minőségpolitikával összhangban kell kidolgozni őket, kiterjedve a minőségirányítási rendszerre és a termékre vonatkozó követelmények teljesülésére is. A célokat a szervezet minden érintett funkciója és szintje számára ki kell dolgozni. Követelmény továbbá, hogy a minőségcélok mérhetőek legyenek.

Az ISO 9001 nem azt kéri, hogy minden érintett számára saját célokat dolgozzanak ki, ez egy több ezer fős szervezet esetében nehezen is kivitelezhető. A lényeg, hogy olyan minőségcélokat tűzzenek ki, amihez minden érintett hozzá tud járulni.

 


* IDE jön két ábra: MOL és egy másik minőségpolitka....
iDevice ikon Tananyag

Dokumentumok és feljegyzések kezelése

 

A minőségirányítási rendszer előírt, megkövetelt dokumentumokat a szervezetnek ellenőrzés alatt kell tartani. Dokumentált eljárást kell kialakítani, amely meghatározza a szükséges szabályozást a következőkre:

  • a dokumentumok kiadás előtti jóváhagyása a megfelelőség érdekében,
  • a dokumentumok átvizsgálása, szükség esetén naprakésszé tétele és ismételt jóváhagyása,
  • gondoskodás arról, hogy a dokumentumok változásai és aktuális kiadási állapotuk azonosított legyen,
  • gondoskodás arról, hogy az alkalmazandó dokumentumok megfelelő változatai rendelkezésre álljanak a felhasználási helyeken,
  • gondoskodás arról, hogy a dokumentumok olvashatók és könnyen azonosíthatók maradjanak,
  • gondoskodás arról, hogy a külső eredetű dokumentumok, amelyeket a szervezet úgy határoz meg, hogy szükségesek a minőségirányítási rendszer tervezéséhez és működéséhez, azonosítottak legyenek, és elosztásuk felügyelt legyen, valamint
  • az elavult dokumentumok véletlen használatának megakadályozása és megfelelő azonosítás alkalmazása az ilyen dokumentumokon, ha bármilyen célból megőrzik azokat.

 

A feljegyzések kezelése kapcsán a szabvány előírja, hogy a követelményeknek való megfelelés és a minőségirányítási rendszer eredményes működésének bizonyítására készített feljegyzéseket felügyelet alatt kell tartani. Dokumentált eljárást kell kialakítani a feljegyzések azonosításának, tárolásának, megóvásának, előkeresésének, megőrzésének és selejtezésének szabályozására.

Követelmény, hogy a feljegyzések olvashatók, könnyen azonosíthatók és előkereshetők maradjanak.