Auditálás szabályozása az ISO 9001-ben

Az ISO 9001 szabvány a fejlesztéssel foglakozó szakaszaiban foglalkozik a belső audittal, belső felülvizsgálat cím alatt. Ennek célja, hogy a vállalat, illetve a vezetőség áttekintve a minőségirányítási rendszer működését annak érdekében, hogy javítson rajta. Másképpen megközelítve az audit felülvizsgálja a rendszert (megállapítja a követelmények teljesítését, vagy valamilyen nemmegfelelőséget), hogy megelőzzék a vevői elégedettség sérülését. Fontos kihangsúlyozni, hogy az auditnak nem a hibakeresés a feladata, hanem a rendszer javítása!
A sikeres audit feltétele (alapelvi szinten is rögzítették), hogy a felülvizsgálók nem vizsgálhatják felül saját munkájukat, mivel csak így biztosítható az objektivitás és függetlenség.
A belső audit hasonló célokkal és azonos eszközökkel kerül alkalmazásra a környezetközpontú- és más irányítási rendszerekben is.
Az auditokról és eredményeikről általános előírás, hogy feljegyzéseket kell megőrizni. A minőségirányítási rendszerben ezek a jelentések a vezetőségi átvizsgálás bemenői adatai közé tartoznak.
A szervezetnek tervezett időközönként belső felülvizsgálatokat kell végeznie annak meghatározására, hogy a minőségirányítási rendszer:
- megfelel-e a tervezett intézkedéseknek, a szabvány követelményeinek, és azoknak a minőségirányítási rendszer követelményeknek, amelyeket a szervezet hozott létre, valamint
- bevezetése és fenntartása eredményes-e.
Dokumentált eljárást kell létrehozni a felülvizsgálatok tervezésére és végrehajtására, a feljegyzések készítésére és az eredmények jelentésére vonatkozó felelősségi körök és követelmények meghatározására.
Ezen felül auditprogramot kell tervezni, figyelembe véve a felülvizsgálandó folyamatok és területek állapotát és fontosságát, valamint a korábbi felülvizsgálatok eredményeit. Meg kell határozni a felülvizsgálat kritériumait, alkalmazási területét, gyakoriságát és módszereit. A programot általában éves szinten tervezik meg a vállalatok. Egyéb felülvizsgálatokkal együtt közös program is készíthető, továbbá természetesen lehetőség van arra is, hogy fizikai és szakmai területenként, részletekben végezzék el a felülvizsgálatokat. Nagyobb szervezeteknél ez bevett gyakorlat.
A felülvizsgált területért felelős vezetőségnek gondoskodnia kell arról, hogy minden szükséges hibajavítást és helyesbítő intézkedést indokolatlan késedelem nélkül megtegyenek a feltárt eltéréseknek és azok okainak kiküszöbölésére. A követő tevékenységeknek tartalmazniuk kell a végrehajtott intézkedések igazolását és az igazolási eredmények jelentését.
Az ISO 9001-ben egy megjegyzés utal arra, hogy az ISO 19011 szabvány ad útmutatást az auditok végrehajtásához.