Az értékelésről

Az értékelési rendszer logikája a következő:

Az értékelés célja: az (ön)értékelés a Program fontos része, mivel ennek segítségével ismerhetjük meg az irodák környezeti teljesítményét. A vizsgálathoz szükséges tesztanyagot elektronikusan, Evasys rendszerben lehet elérni. Az önértékelésről adott statisztikai és értékelési visszajelzés segíti az irodai működés kritikus pontjainak feltárását és a környezetbarát elmozdulásokat is.
 
Értékelési egységek: A Miskolci Egyetem szervezeti és működési rendszere nem teszi célszerűvé, hogy az értékelést és fejlesztés iroda-szinten végezzük el, ugyanis a döntési jogok szétosztása miatt számos kérdés nem befolyásolható irodai szinten. A világítás, a berendezés típusa, a munkarend keretei stb. mind túlmutatnak azon, hogy az irodák teljesítményét önmagukban értékelni tudjuk. Másik végletként az egyetemi szintű értékelés tűnhet jó megoldásnak, hiszen vannak olyan kérdések, ami csak központilag kezelhető. Kompromisszum a szervezeti egység szintű értékelés. Ezek az egységek az oktatási és kutatási Intézetek, továbbá az igazgatásban az osztályok. A tesztanyag három szinten vizsgálja a teljesítményt:
ˇ Egység szintű kérdések: az értékelési egység egészére vonatkozó kérdések
ˇ Iroda szintű kérdések: minden irodára külön megválaszolandó kérdések
ˇ Személyes véleményalkotás: alkalmazottanként megválaszolandó kérdések, az elégedettség felméréséhez.
 
Kérdéscsoportok: Az (ön)értékelési tesztanyag az alábbi táblázatban összefoglalt területeken vizsgálja a teljesítményt. A tesztek kivonata és magyarázata letölthető formában érhető el.
A tesztanyagban elhelyezett, pontszámokkal nem értékelt kérdések mutatóképzés célját szolgálják. A képzendő mutatók számlálói a papírfelhasználás, a nyomtatás és másolás, amit az irodák válaszai alapján kell összegezni. A nevezők az irodák száma, a létszám, illetve oktatási egységeknél heti óraszám és a vizsgázók száma; nem oktatási egységeknél pedig a ügyek száma és a kiszolgált személyek száma.

Környezetbarát Iroda Audit: Célja, hogy fenntartsa az önértékelések objektív lefolytatását, a Program sikeres működését, továbbá támogassa a környezetbarát irányú fejlesztéseket. A kidolgozott auditálási eljárás elveiben és számos elemében összhangban van az audit a szabványos megoldásokkal, továbbá alkalmazza a környezeti térképezés módszerét, bizonyos szempontból eltér azoktól. A vezérelv az egyszerűség és a hatékonyság érvényesítse volt, növelve a módszer elfogadását és alkalmazhatóságát. A módszer sajátossága, hogy az auditálás mellett tanácsadási és támogató szerepet is betölt.
 
Környezeti térképek: A Környezetbarát Iroda Program három környezeti térképen elemzi vizuálisan az irodák környezeti teljesítményét:
ˇ Környezeti tényezők: klíma, levegő, növények, szellőztetés
ˇ Berendezés: munkahelyek, számítógépek, megvilágítás
ˇ Kockázatok: pazarlások, megtakarítások, egészségi és baleseti kockázatok.
 
A módszert kreativitása miatt emeletük be az audit folyamatába, így ugyanis a „merevebb” kérdéslista mellett képes rávilágítani egyedi problémákra és jó gyakorlatokra.
A környezeti térképek előkészítése az irodák és a berendezés felvázolását jelenti, továbbá sokszorosítását megfelelő példányban.
A térképek elkészítése folyhat párhuzamosan az ellenőrző lista kitöltésével, vagy igény szerint megelőzheti azt. A párhuzamos készítés azért célszerű, mert a válaszok között vannak (lehetnek) átfedések.
A térképeken három jelölés alkalmazandó:
ˇ piros színnel, például karikázással kell jelölni a helytelen, káros és általában a nemmegfelelő tapasztalatokat
ˇ zöld színnel, lehet szintén karikázással jelölni a helyes, jó gyakorlatokat
ˇ szöveges leírással kell általában jelölni a tapasztalatokat.
 
Ellenőrző lista: Az ellenőrző lista az audit egységes módszere annak megállapítására, milyen az irodák környezeti teljesítménye, továbbá:
ˇ milyen az összhang a külső vizsgálat és az önértékelés eredménye között;
ˇ hosszabb távon vizsgálva a fejlesztési akciók milyen eredményt értek el.
Az ellenőrző listán csoportokba rendezve jelennek meg az önértékelésben is vizsgált kérdések. Az értékelés minden esetben 1..5 skálán történik, az auditcsoport minden tagja egyénileg jelöl meg, majd közös megbeszélésen kompromisszummal alakítják ki a végleges értékelést.
 
Az ellenőrző lista 6 kérdéscsoportban vizsgálja az irodák környezeti teljesítményét, amit kiegészítenek a szöveges feljegyzések és az azonosító adatok:
ˇ A. Elkötelezettség
ˇ B. Klíma, fény, növények
ˇ C. Bútorok, felszerelés
ˇ D. Papír, irodaszer, nyomtatás és másolás
ˇ E. Számítógép-használat
ˇ F. Hulladékok kezelése, takarítás
 

logoLetöltések
           

Tesztanyagok kivonata

Kérdéslista

Kérdéslista magyarázatokkal

Projekt

logo A TÁMOP-4.1.1.A-10/1/KONV projekt

Egyetem

logoA Miskolci Egyetem
honlapja

Intézet

logo Vezetéstudományi Intézet honlapja